خدمات پایش وضعیت

پایش وضعیت لرزش

متخصصین خدمات پایش وضعیت در تواتر سابقه ای طولانی در ارائه خدمات پایش وضعیت و عیب یابی لرزش در صنایع مختلف فرآیندی دارند. ارائه خدمات بصورت قراردادهای سالیانه پایش کل ماشین های یک کارخانه یا بصورت موردی برای عیب یابی های خاص امکان پذیر است. استفاده از تجهیزات و تکنیک های قدرتمند در پایش وضعیت لرزش، همراه با بیش از سی سال تجربه اجرای پایش و عیب یابی ماشین های مختلف توربین، ژنراتور، کمپرسور، الکتروموتور، فن و … اعتبار ویژه ای برای تواتر فراهم ساخته است.

تکنیک های خاص اوربیت یاتاقان و پویا نمایی حرکت ماشین از ابزار ویژه ای است که در کنار سایر تکنیک های معمول، برای دستیابی به تحلیل های سریع و دقیق مورد استفاده کارشناسان ما قرار می گیرد.

در اجرای این خدمات پایش وضعیت، تجهیزات سخت افزار و نرم افزار تولیدی تواتر سپاهان مورد استفاده قرار می گیرد. این تجهیزات بر اساس نیاز کارشناسان با تجربه این شرکت برای دستیابی به تحلیل های با کیفیت و دقت بالا توسط تواتر طراحی و توسعه پیدا کرده است.

پایش وضعیت لرزش چیست؟

به زبان ساده پایش وضعیت یعنی تحت پایش داشتن دوره ای رفتار یک سرمایه. این سرمایه می تواند یک تجهیز دوّار یا یک تجهیز ثابت مکانیکی یا غیر مکانیکی باشد. تجهیزات دوّار رفتار متنوعی از خود نشان می دهند که از این میان رفتار لرزشی ویژگی های بسیار مهمی دارد. عیوب مختلف در ماشین های دوّار از جمله نابالانسی، ناهمراستایی، خارج از مرکزی، لقی، خرابی چرخ دنده، بلبرینگ، یاتاقان ژورنال، تسمه، خرابی های الکتریکی و … همگی می توانند باعث لرزش ماشین شوند. تا وقتی که این عیوب در حد تلرانس های قابل قبول باشد، لرزش ناشی از آنها نیز در حد قابل قبولی قرار دارد. از این رو استانداردهایی از جمله استاندارد ISO 20816 مقادیر این حدود را برای ماشین های مختلف ارائه کرده است.

اندازه گیری های دوره ای لرزش با تکنیک های مختلف می تواند وضعیت یک ماشین دوّار را برای ما مشخص کند. در یک کارخانه فرآیندی با اندازه گیری و رد گیری تغییرات این اندازه گیری ها مثلا هر ماه یک بار سه واقعیت برای ما آشکار می شود.

  • اول اینکه آیا ماشین در سلامت قرار دارد یا نه،

  • دوم اینکه اگر ماشین در فرآیند خرابی قرار گرفته است، تا چه زمانی دامنه لرزش به حد اکثر مقدار مجاز خود خواهد رسید و

  • سوم اینکه عامل خرابی کدام است.

با داشتن این اطلاعات می توان وضعیت ماشین را پیش بینی و بهترین و موثرترین فرآیند تعمیراتی را برای دستیابی به کمترین هزینه، کمترین زمان خواب ماشین و مطمئن ترین نتیجه تعمیراتی برنامه ریزی کرد. از این رو به این روشن نگهداری پیشگویانه Predictive Maintenance (PdM) می گویند.

لوگو تواتر سپاهان

Instagram
Telegram
WhatsApp
LinkedIn
اصفهان، بلوار دانشگاه صنعتی، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان،
خیابان 12، شماره 308
تلفن : 03133932080   
فاکس : 03133932079
ایمیل : info@tavator.com
مراجع

کتاب ها
دانلود نرم افزار 
سمینار های جاری 
شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
keyboard_arrow_up