بالانس کارگاهی

قدیمی ترین روش های بالانس، خدمات بالانس کارگاهی است و تا کنون ماشین بالانس های فراوانی برای این کار توسعه پیدا کرده است. این ماشین بالانس ها دسته بندی های متنوعی دارند ولی در عمومی ترین دسته بندی آنها را به دو دسته زیر تقسیم  می کنند.

  • ماشین بالانس یاتاقان ثابت Hard Bearing Balancing Machine

  • ماشین بالانس یاتاقان معلق Soft Bearing Balancing Machine

خدمات بالانس کارگاهی شرکت مهندسی تواتر سپاهان دارای ماشین بالانس از نوع یاتاقان معلق بدون محدودیت طول و شعاع کارگیر 1.5 متر است.

ماشین بالانس یاتاقان ثابت

ماشین بالانس ها معمولا از نوع یاتاقان ثابت است. این نوع ماشین بالانس ها کاربرد فراوانی دارند و اکثر کارگاه های بالانس از این نوع ماشین بالانس استفاده می کنند زیرا نیازی نیست برای هر روتور از جرم آزمایشی استفاده شود. یک بار ماشین بالانس کالیبره شده سپس برای کلیه روتورهای تعریف شده در محدوده ظرفیت دستگاه می توان از آن استفاده کرد. به همین دلیل خطای از کالیبره خارج بودن در این نوع ماشین ها اتفاق می افتد و نیاز به بازرسی کالیبراسیون دوره ای دارند. سنسورهای این نوع دستگاه عموما از نوع الکترومغناطیسی با حساسیت بسیار بالا است که میتواند سرعت تغییر شکل لرزشی پایه را با دقت بالا اندازه گیری کند و محرک آن معمولا بصورت انتقال قدرت توسط گاردان از یک جعبه دنده با امکان انتخاب نسبت دورهای مختلف است. شاسی نگهدارنده های یاتاقان ها باید روی یک فونداسیون خاص خود نصب شود.

ماشین بالانس یاتاقان معلق

سیستم یاتاقان این نوع ماشین بالانس بر خلاف نوع یاتاقان ثابت، در یک جهت مشخص (معمولا افقی) سختی بسیار کمی دارد و در مقابل نیروی نابالانسی کمترین مقاومت را نشان میدهد. از این رو در سرعت های پایین می توان نابالانسی روتور را به راحتی شناسایی کرد. اما مشکلی که دارد این است که جرم روتور و اینرسی دورانی عرضی آن در پاسخ حرکت موثر است و بنابراین باید برای هر روتور ماشین بالانس را کالیبره کرد. این کالیبراسیون با اعمال جرم آزمایشی انجام می شود و بنابراین نیاز است بسته به تعداد صفحه های بالانس نیاز به راه اندازی های بیشتر و در نتیجه زمان بالانس بیشتری وجود داشته باشد.

از طرفی از این ماشین بالانس می توان برای بالانس روتورهای سنگین در دور پایین استفاده کرد و توان مصرفی کمتری نیاز دارد.

پایه های این نوع ماشین نیاز به فونداسیون خاص ندارد و به سادگی می توان آن را در هر سطحی از کارگاه نصب نمود. بنابراین محدودیت طول در این نوع ماشین بالانس معمولا وجود ندارد. محرک این نوع ماشین ها عموما از نوع تسمه ای است زیرا برای دوران روتور معمولا به گشتاور پایینی نیاز است. نکته دیگر اینکه چون برای هر روتور، ماشین بالانس کالیبره می شود، از خطاهای کالیبراسیون که ممکن است در نوع یاتاقان ثابت ایجاد شود جلوگیری می شود.

لوگو تواتر سپاهان

Instagram
Telegram
WhatsApp
LinkedIn
اصفهان، بلوار دانشگاه صنعتی، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان،
خیابان 12، شماره 308
تلفن : 03133932080   
فاکس : 03133932079
ایمیل : info@tavator.com
مراجع

کتاب ها
دانلود نرم افزار 
سمینار های جاری 
شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
keyboard_arrow_up