آنالایزر ارتعاش VB95

آنالایزر ارتعاش پرتابل VB95

اندازه گیری، عیب یابی و بالانس سریع و ساده

ارزیابی سریع وضعیت ماشین در مقابل حدود استاندارد ارزیابی و عیب یابی در محل

دستگاه پرتابل VB95 اولین دستگاه پرتابل آنالایزر ارتعاش شرکت مهندسی تواتر سپاهان برای پایش وضعیت و عیب یابی ماشین های دوار است. این دستگاه نتیجه سالها تحقیق و تجربه در زمینه اندازه گیری و آنالیز ارتعاشات کارشناسان مجرب این شرکت در صنایع مختلف نفت و گاز و پتروشیمی، فولاد، سیمان، نیروگاه و .. است. ما سعی کردیم تا با جمع آوری تکنولوژی های روز مکانیک در آنالیز ارتعاشات، الکترونیک در اندازه گیری، پردازش و نمایش  و همچنین کامپیوتر در الگوریتم های تحلیلی افتخار تولید اولین آنالایزر بالانسر پرتابل ارتعاش سنج ایرانی را بدست آوریم. از این دستگاه می توان برای ارتعاش سنجی، عیب یابی و بالانس کلیه تجهیزات دوار شامل الکتروموتور، پمپ، فن، کمپرسور، توربین و … استفاده کرد.

دستگاه VB95 علاوه بر استفاده از تکنیک های رایج اندازه گیری و نمایش از روشهای خاص پویا نمایی ماشین نیز استفاده می کند. در این روش، خرابی های فرکانس پایین به سادگی عیب یابی می شود. قابلیت فراخوانی حدود هشدار و خطر استاندارد امکان ارزیابی لرزش ماشین ها را برای کاربر بسیار ساده ساخته است. روشهای اندازه گیری و معدل گیری دامنه و فاز علاوه بر بالا بردن دقت و سرعت انجام بالانس در محل کار تحلیل های فازی را نیز ساده و دقیق ساخته است. جعبه آلومینیومی محکم، صفحه نمایش تمام رنگی و صفحه کلید پلی کربنات و استفاده از کانکتورهای با کیفیت این دستگاه را مناسب برای محیط های صنعتی ساخته است.

ساختار ماژولار

طراحی ماژولار دستگاه این امکان را فراهم ساخته تا مبتدیان بسادگی و باقیمت پایین تری از امکانات اولیه دستگاه استفاده کرده و پس از دستیابی به تخصص های بالاتر با سفارش ماژول های پیشرفته تر از همه امکانات تخصصی دستگاه بتوانند استفاده کنند.

برای ارتقاء ماژول ها نیازی به تغییرات سخت افزاری نیست و تنها با پروگرام کردن مجدد دستگاه امکان دسترسی   به ماژول های بالاتر فراهم می گردد. قابلیت های دستگاه با ماژول های مختلف بصورت جدول زیر سطح بندی   شده است:

قابلیت های vb95

ترکیبی از صفحه نمایش گرافیکی کاملاً رنگی با دقت تفکیک و روشنایی بالا، صفحه کلید آب بندی شده برجسته و با کیفیت، باطری داخلی بدون نیاز به تعویض با قابلیت شارژ برای یک روز کامل کاری، کابل و کانکتورهای صنعتی با کیفیت، بدنه آلومینیومی محکم، شتاب سنج های صنعتی معتبر همگی با هم دستگاهی با قابلیت اطمینان بالا برای کار در محیط های صنعتی در اختیار کاربران قرار می دهد.

بالانسر پرتابل vb95
vb95-12

 

   خلاصه ویژگی های VB95 

طراحی ماژولار، هر زمان که بخواهید می توانید ماژول ها را اضافه کنید.

محدوده فرکانسی :

     0.5 Hz ~ 20 KHz

محدوده دینامیکی:

     0.05 ~ 200 mm/s rms

حافظه ذخیره سازی

حدود استاندارد ISO 2372

فیلتر با و بدون تاکو

دامنه ارتعاش کل

جابجایی، سرعت و شتاب

وضعیت بلبرینگ BCU

شکل موج زمانی

طیف فرکانسی

شکل اوربیت شافت

شکل اوربیت یاتاقان

بالانس تک صفحه ای

بالانس دو صفحه ای

نمایش برداری بالانس

پویا نمایی حرکت ماشین

آنالیز راه اندازی و توقف

بالانس توربین

ارزیابی ارتعاش مطابق با استاندارد

ارتعاش کل و حدود استاندارد

امروزه استانداردهای ارتعاشی همچون ISO 10816  و ISO 2372 ملاک ارزیابی ارتعاش کل ماشین هاست.

اندازه گیری ارتعاش کل در بازه 1 هرتز تا 1 کیلو هرتز برحسب پارامتر سرعت ارتعاشی rms مطابق با این استاندارد ها امکان ارزیابی حدود ارتعاشی با این استاندارد را فراهم ساخته است. مقادیر این استاندارد در دستگاه ذخیره شده و کاربر با انتخاب کلاس ماشین، حدود نواحی چهار گانه وضعیت ماشین و حدود هشدار و خطر مربوطه را در اختیار خواهد داشت.

این حدود بصورت نواحی رنگی به همراه حد هشدار و خطر در بارگراف نمایش داده شده و وضعیت ماشین بصورت گرافیکی مقابل چشمان کاربر خواهد بود.

vb95-5

سرعت چرخشی ماشین

کاربر می تواند سرعت چرخشی را با استفاده از تاکو مستقیماً اندازه گیری کرده و یا بصورت دستی وارد کند. وارد کردن سرعت بصورت دستی در مواردی که امکان اندازه گیری با تاکو وجود ندارد بسیار سودمند است. این ویژگی کاربر را قادر می سازد تا علاوه بر مشاهده دامنه 1X در کنار دامنه ارتعاش کل (حتی بدون تاکو) طیف فرکانسی را براساس مرتبه های سرعت چرخشی تقسیم بندی و کار آنالیز را تا حد ممکن ساده سازد.

جابجایی، سرعت و شتاب

کاربر میتواند دامنه ارتعاش را بر حسب هر پارامتر دلخواه مشاهده کند. علاوه براین امکان انتخاب پیک، پیک تا پیک و مقدار موثر rms توسط کاربر وجود دارد.

 معدل گیری

درمواردی که دامنه ارتعاش نوسان دارد استفاده از معدل گیری برای دستیابی به مقدارهای تکرار پذیر بسیار سودمند است.

سادگی و سرعت اندازه گیری

VB95 دو کانال اندازه گیری ارتعاش و یک کانال اندازه گیری تاکو برای سرعت چرخشی و مرجع فاز دارد.

چراغ های نمایشگر سخت افزار

درVB95 سه چراغ وضعیت فشرده شدن هر دگمه، نمونه برداری و تریگر تاکو استفاده شده تا هر گونه اشکال سخت افزاری در موارد فوق قابل مشاهده و عیب یابی باشد.

باتری داخلی

VB95 دارای دو عدد باتری داخلی است که با هر بار شارژ کامل قادر است به برای یک روز کار با دستگاه بدون نیاز به برق انرژی مورد نیاز آن را فراهم کند.  باتری ها درون دستگاه شارژ می شود.

آنالایزر vb95

بالانس ساده و حرفه ای

بالانس در محل

بخش عمده ای از ریشه عیب های ارتعاشی مربوط به نابالانسی است و سریع ترین و کم هزینه ترین روش حل این مشکل، انجام بالانس در محل است.

بالانس تک صفحه ای و دو صفحه ای به روش ضرایب تاثیر و اعمال جرم های آزمایشی معمول ترین روش بالانس در محل است. با این روش دیگر نیازی به باز کردن روتور و ارسال به کارگاه نیست، خطاهای نصب هم در بالانس جبران می شود و دیگر اینکه محدودیتی برای ابعاد و وزن روتور وجود ندارد.

فرآیند بالانس با دستگاه VB95 بسیار ساده و روتین است. اما ویژگی های پیشرفته دستگاه امکان کنترل مراحل مختلف توسط اپراتور را برای یک بالانس کار حرفه ای فراهم می سازد.

دستگاه VB95 مرحله به مرحله داده ها را ذخیره می کند و داده های کالیبراسیون هر بالانس را می توان در هر زمان دیگری مجدداً بازخوانی کرد.

بالانس دو صفحه ای
آنالایزر پرتابل VB95

معدل گیری فازی

معدل گیری فازی علاوه بر بالا بردن دقت محاسبه بردار نابالانسی، در شناسایی و تفکیک عیوب مکانیکی و الکتریکی و همچنین تفکیک ارتعاشاتی که از دو ماشین مختلف به یک نقطه رسیده اند بسیار پر کاربرد است. این روش به سادگی می تواند جایگزین تکنیک معدل گیری زمانی شود.

آنالایزر بالانسر vb95
بالانس دو صفحه ای

خلاصه ویژگی های بالانس :

بالانس تک صفحه ای

بالانس دو صفحه ای

روش سریع و دقیق محاسبه دامنه و فاز و معدل گیری

نمایش قطبی بردارهای مراحل مختلف بالانس

جدول مراحل مختلف بالانس

محاسبه و نمایش مقدار مجاز مطابق استاندارد ISO 1940

تجزیه و برآیند جرم ها

ذخیره سازی کالیبراسیون برای بالانس های بعدی بدون اعمال جرم آزمایشی.قابلیت تغییر شرایط (جرم موقت و یا دائمی) بدون نیاز به تکرار بالانس.

محاسبه درصد موفقیت بالانس :

محافظت از تغییرات سرعت حین مراحل بالانس.

نمایش سابقه دامنه و فاز

پویا نمایی حرکت ماشین

روشی مبتکرانه در نمایش حرکت یاتاقان ها و شافت های دو ماشین متصل به هم برای تفکیک عیوب فرکانس پایین

vb95

آنالیز فازی

در بسیاری از موارد عیوب فرکانس پایین که در هارمونیک های اولیه سرعت چرخشی اتفاق می افتد با یکدیگر اشتباه می شوند. نابالانسی، ناهمراستایی، لقی، خمش شافت، عیوب الکتریکی از این موارد است. یکی از مهمترین چالش های پیش روی کارشناسان آنالیز ارتعاش چگونگی تفکیک این عیوب از یکدیگر است. روشهای معمول برای تفکیک این عیب ها، آنالیز فازی است.که در آن با اندازه گیری دامنه و فاز نقاط مختلف ماشین و یاتاقان ها، شکل حرکت آن تخمین زده می شود.

در ساده ترین روش اندازه گیری چند جهت افقی و عمودی و محوری اطراف یاتاقان و ارزیابی تغییرات فازی آنها با یکدیگر است.

دستگاه VB95 قادر است با تعیین دامنه و فاز به روش سنتی اطلاعات مورد نیاز آنالیز فازی را در اختیار کاربران قرار دهد.

vb95

آنالیز تغییر شکلهای عملی ODS

در بررسی عیوب ارتعاشی در سازه های ماشین ها عمدتاً بجای آنالیز فازی ساده از روش پیشترفته تر آنالیز تغییر شکل های عملی استفاده می شود. در این روش هم با اندازه گیری دامنه و فاز نقاط مختلف نسبت به یک نقطه مرجع، نسبت آنها بدست آمده و در یک نرم افزار که قادر است این داده ها را روی یک سازه المان بندی شده وارد کرده و حرکت آن را با استفاده از این اندازه گیری های نسبی نمایش دهد.

در این روش کاربر تنها قادر است حرکت ها را در هارمونیک های مشخص 1X, 2X, 3X مشاهده کند و حرکت کلی را نخواهد دید.

vb95

آنالیز پویا نمایی

کارشناسان شرکت تواتر سپاهان در روشی مبتکرانه حرکت یاتاقان ها و تغییر شکل شافت متناظر با آنها را بدست آورده اند. دستگاه VB95  با اندازه گیری اطراف یاتاقان، هر یاتاقان سه زوج و در کل با 12 زوج اندازه گیری شکل موج حرکت، و انجام الگوریتم های محاسبه حرکت قادر است شکل حرکت آهسته تغییر شکل یاتاقان و شافت ماشین را بصورت سه بعدی به نمایش بگذارد.  این روش اگرچه مشابه ODS است اما با آن متفاوت است و تمرکز آن بر روی تغییر شکل یاتاقان ها و شافت قرار دارد. روش استخراج حرکت نیز متفاوت از روش ODS بوده و پردازش های حرکتی شامل همه فرکانس ها و هارمونیک ها بوده و برای نمایش بهترین حرکت یاتاقان بصورت سه بعدی مورد استفاده قرار گرفته است.

آنالیزهای راه اندازی-توقف و بالانس توربین

استخراج اطلاعات حین راه اندازی و توقف و محاسبات بالانس برای تمام مراحل سرعت گیری ماشین

آنالیز راه اندازی توقف

تعیین سرعت های بحرانی و مشخصات  رزنانس روتورهای انعطاف پذیر یکی از چالش های مهم توربین های بزرگ می باشد. سرعت بحرانی را می توان با ثبت دامنه و فاز ارتعاش 1X در حین راه اندازی در سرعت های مختلف بدست آورد. محل قله دامنه و تغییر 180درجه فاز، محل سرعت بحرانی روتور است. تغییر این سرعت می تواند نشانه ای از وجود ترک در روتور باشد.

علاوه براین بسیاری از عیوب ماشین های متوسط نیز در آنالیز راه اندازی و توقف قابل شناسایی و تفکیک از سایر عیوب است. مانند تفکیک نابالانسی از عیوب الکتریکی.

 بالانس پیوسته

در بالانس های معمول روتورهای صلب، محاسبات بالانس در سرعت کاری ثابت انجام می گردد و در بالانس روتورهای انعطاف پذیر بالانس در فرکانس های طبیعی نیز صورت می گیرد. اما در بسیاری از موارد هنگام بالانس در محل توربین های بزرگ، علاوه بر وجود مشکلات در نظر گرفتن بالانس مودال و محاسبات بالانس برای گذر از فرکانس طبیعی، ممکن است شدت نابالانسی به قدری باشد که امکان رسیدن به فرکانس های طبیعی هم وجود نداشته باشد. در این حالت معمولاً با اعمال وزنه های تصادفی امکان رسیدن به دور کاری و انجام اندازه گیری و محاسبات بالانس فراهم می گردد.

دستگاه VB95 ویژگی محاسبات بالانس برای رکوردهای مختلف راه اندازی را دارد. یعنی با ثبت پیوسته اطلاعات راه اندزای (و یا توقف) برای شرایط با و بدون جرم آزمایشی، امکان محاسبه وزنه اصلاحی بصورت پیوسته در دورهای مختلف ایجاد می گردد. در این حالت اپراتور با بررسی وزنه های پیشنهادی دورهای مختلف، بهترین گزینه را برای عبور از فرکانس طبیعی انتخاب می کند.

لوگو تواتر سپاهان

Instagram
Telegram
WhatsApp

اصفهان، بلوار دانشگاه صنعتی، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان،

خیابان 12، شماره 308

تلفن : 03133932080   

فاکس : 03133932079

مراجع


معرفی کتاب های فارسی 

دانلود نرم افزار 

سمینار های جاری 

سایت های مرتبط

 

فهرست