حفاظت

شرکت مهندسی تواتر سپاهان پس از بدست آوردن تجارب ارزشمند در پایش وضعیت ماشین های دوار از 1384 سعی در طراحی و تولید سیستم های پایش وضعیت پیوستته (On-line CM) نمود که حفاظت ماشین ها بخشی از این سیستم ها می باشد. اگر چه در سیستم های قدیمی تجهیزات حفاظت تنها به منظور حفاظت استفاده شده است – بعنوان مثال سیستم های قدیمی Bently Nevada -7200 & 3500 Vibration Monitors- اما در سیستم های پایش وضعیت پیوسته امروزی حفاظت و پایش وضعیت هر دو در یک سیستم قابل استفاده می باشد. با این وجود شرکت تواتر سپاهان تجهیزات تولیدی خود را بصورت دو لایه حفاظت و پایش وضعیت طراحی نموده که توسط مشتری قابل انتخاب است. نمونه ای سیستم های حفاظتی تا کنون برای فن و آسیاب کارخانه سیمان، فن های کولینگ تاور و پمپ های اصلی برج تقطیر در پالایشگاه و پتروشیمی، جعبه دند و فن و الکتروموتور در گندله سازی صنایع فولاد نصب و درحال بهره برداری می باشد.
در مطالب زیر شرحی کلی از ویژگی های سیستم های حفاظتی شرکت تواتر سپاهان آورده شده است.

حفاظت

ماشین های دوار مهم که عموماً در صنایع تحت عنوان ماشین آلات حساس شناخته شده اند، بخش بزرگی از سرمایه های یک شرکت تولیدی را  تشکیل می دهد. علاوه بر بالا بودن قیمت این نوع ماشین ها، هزینه های تعمیراتی آن بسیار بالا بوده و مهم تر از آن، توقف ماشین مستقمیاً باعث توقف تولید خواهد شد و از همه مهم تر ادامه کار ماشین با لرزش بالا باعث شکست و انهدام آن ماشین و ایجاد خطرات جانی می گردد. از این روی باید این ماشین ها را بطور پیوسته و با دقت بالاتری تحت حفاظت قرار داد. به همین دلیل ارتعاش فن های بزرگ، توربین ژنراتورها، یاتاقان های بزرگ و .. با نصب سنسورهای دائم و مانیتورهای مجهز به رله هشدار و خطر اندازه گیری شده و در صورت گذر از حد هشدار با اعلان های چراغ یا آژیر اپراتورها را متوجه نموده و در صورت افزاش بیشتر دامنه و گذر از حد خطر، رله خطر فعال شده و باعث توقف خودکار ماشین می شود تا از حوادث ناگوار جلوگیری شود.

حفاطت
کنترل های حفاظت
مدیریت سیستم های هشدار باید شامل رله های هشدار وخطر، چراغ یا آژیر، سیستم تصدیق (Acknowledge)  و ری ست کردن آلارم ها و همچنین امکان بای پاس کردن باشد. در سیستم های مبتنی بر نرم افزار، همواره فهرست آلارم ها و تصدیق و ری ست آنها و احتمالاً توضیحات مربوطه ذخیره سازی و مدیریت می گردد.
حفاظت از پارامترهای دیگری همچون حرارت یاتاقان ها و سایر نقاط حساس مانند استاتور الکتروموتور، فشار و جریان سیال، جریان مصرفی الکتروموتور و  .. بصورت سنتی معمول است و لرزش عمدتاً در فن ها و توربین ژنراتورها و عموماً در روتورهای با قطر بالا یا سرعت بالا اندازه گیری و پایش حفاظتی می شود.
سیستم های حفاظتی سنتی فاقد ثبت تاریخچه اطلاعات اندازه گیری شده می باشند ولی در سیستم های امروزی امکان ثبت کامپیوتری و یا ثبت و رد گیری در سیستم های PLC و یا DCS وجود دارد.
نکته مهم: بعضی از سنسورهای لرزش سنج فقط برای سیستم های حفاظتی قابل استفاده است و نمی توان از آن برای اندازه گیری های پایش وضعیت و عیب یابی استفاده نمود.
دستگاه مانیتور مراقب VM87 ساخت شرکت مهندسی تواتر سپاهان دارای دو لایه حفاظت و پایش وضعیت است. در لایه حفاظت، مانیتور قادر است سیگنالهای تا 16 سنسور لرزش سنج و 8 سنسور غیر لرزشی را دریافت و پس از نمایش در مقابل حدود هشدار و خطر وضعیت حفاظتی ماشین را با استفاده از 8 سری رله های هشدار و خطر اعلان نماید. سیستم مدریت آلارم ها که شامل تصدیق و ری ست است نیز برای مدیریت سیستم حفاظتی در دستگاه در نظر گرفته شده است.
فهرست